szkoła

Wybór ekspresu do biura

Czym kierować się przy wyborze ciśnieniowego automatycznego ekspresu do kawy dla biura.

Porównujemy tu modele ekspresów do kawy których jesteśmy dystrybutorem czyli takich o których wiemy wszystko, nie porównujemy modeli z konkurencją więc jesteśmy w ocenie subiektywni. W artykule tym poruszamy temat wyboru ekspresu do kawy do zastosowań biurowych gdzie wydajność dzienna jest znacznie wyższa niż w przypadku ekspresów do domu.

Ekspresy automatyczne są wygodne w obsłudze lecz potrafią przyrządzić świetną kawę. Pamiętać jednak należy, że ich główną funkcją jest przygotowywanie espresso, i kaw na jego bazie, czyli np. cappuccino, latte.  Nie ma sensu wydawać pieniędzy na automat, jeżeli jego zadaniem będzie przede wszystkim „przeciąganie” espresso i robienie z niego dużych czarnych kaw, jeśli nie w smak nam espresso powinniśmy rozważyć zakup ekspresu przelewowego.

Jakie cechy są ważne:

1. Rodzaj kawy

Rodzaj kawy

Możemy w wielkim uproszczeniu podzielić ekspresy ciśnieniowe (biurowe) na:

a) Ekspres na kawę ziarnistą
b) Ekspresy do kawy w kapsułkach

Zaletą ekspresu na kawę ziarnistą jest:

  • różnorodność kaw jakie możemy zastosować ( nie jesteśmy uzależnieni od jednego producenta)
  • Korzystniejsza cena – jeśli spożycie kawy w naszym biurze przekracza 15 dziennie, różnica będzie znacząca.

Przykładowo cena 100 kapsuł kawy Lavazza Espresso Point (EP) Crema Aroma to 120 zł netto, cena Lavazza Expert  Crema Aroma 1kg (pozwala na zrobienie około 100-110)  koszt 55zł netto.

Zaletą ekspresów na kapsułki jest cichsza praca ponieważ nie posiadają młynka i jednostek zaparzania. Sprawdzają się w miejscach gdzie zużycie kawy jest niewielkie lub ekspres używany jest sporadycznie. Ekspresy kapsułkowe w głównej mierze służą do przygotowania kaw czarnych, niektóre modele wyposażone są w ręczną dyszę spieniającą. Patrz punkt 3.

2. Ciśnienie

Kupujecie ekspres ciśnieniowy, a dokładnie rzecz biorąc – wysokociśnieniowy. Ciśnienie to siła z jaką podgrzana woda będzie przepływała przez zmielone ziarna.

Do zrobienia espresso potrzeba 9 barów ciśnienia. Większość producentów urządzeń podaje 15 barów, ale jest to wartość maksymalna pompy. Jeżeli jednak urządzenie, które Was zainteresowało ma mniej, niż 9-10 barów, to od razu możecie z niego zrezygnować.

3. System spieniania mleka - Prawie 80% Polaków pije kawę mleczną.

System spieniania mleka

 Są tutaj trzy rozwiązania:

Pierwszy to dysza do spieniania mleka. Jest to wystająca z urządzenia rurka, którą leci para pod ciśnieniem. Nagrzewa i napowietrza ona mleko, co prowadzi do powstania mlecznej pianki.

Druga metoda to tzw. „cappuccintore”. Jest to system składający się z  przystawki spieniającej mleko, oraz gumowego wężyka który wkłada się do butelki (lub kartonu) z mlekiem. Urządzenie zaciąga mleko do środka, gdzie spienia je i podgrzewa, a mleczna pianka wylewa się już bezpośrednio z kranika do kubka lub filiżanki.

W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń jak np. ekspresy do kawy Jura, w przystawce spieniającej możemy wybrać czy mleko ma być spienione czy tylko podgrzane.

 ekspresy do kawy Jura 

Bardzo cenioną funkcją nowych ekspresów do kawy jest tak zwana funkcja „One Touch Cappucino”. Co oznacza że kawę z mlekiem możemy przygotować na naciśnięciem jednego guzika bez konieczności przestawiania filiżanki, spod wylewki kawy pod spieniacz mleka.

Trzecia metoda, niesłuszne najmniej doceniana to zewnętrzne urządzenie do spieniania, nowsze z nich oferują spienianie mleka na gorąco jak i na zimno. Samo naczynie w którym spieniamy możemy umyć w zmywarce co zapewnia nam higienę a ekspresy na kawę czarną nie sprawiają kłopotu z częstym płukaniem obwodu mleka. 

kawy

4. Wydajność i Wielkość zbiorników wody kawy i na odpady 

kawy

Im większy zbiornik, tym lepiej. Pamiętajcie, że wiele ekspresów po włączeniu, ale przed zrobieniem kawy, automatycznie przepłukuje się, żeby oczyścić obwody. To już zużywa trochę wody. Potem jedna kawa, druga kawa, znowu automatyczne przepłukanie i… trzeba robić dolewkę.

Dlatego właśnie warto, żeby ekspres  biurowy miał w miarę duży zbiornik na wodę –  najlepiej ponad 2 litry. Cechą najbardziej wydajnych ekspresów do kawy jest podłączenie do wody,wtedy nie musimy uzupełniać zbiornika wody,  oraz możemy zastosować filtr zmiękczający wodę w celu zabezpieczenia ekspresu przed osadami wapnia, ograniczamy również w ten sposób ilość koniecznych do zrobienia cykli odkamieniania, co zazwyczaj jest dość czasochłonne. Odkamienianie ekspresu trwa około godziny. Wydajne ekspresy do kawy ( biurowe ) powinno odkamieniać się raz w miesiącu, jeśli są podłączone do wody i zastosowany filtr zmiękczający, wystarczy raz na 6 miesięcy.

Ekspresy mają też zbiorniki na odpady: fusy i wodę, która była użyta do przepłukania. Nie są one aż tak ważne jak zbiornik na wodę, ale nie mogą być bardzo małe, bo co chwila trzeba będzie je opróżniać.  W ekspresach do kawy do zastosowań biurowych zbiornik na zużytą kawę nie powinien być mniejszy niż 15 porcji. Duże ekspresy o wydajności dziennej na poziomie 100 kaw posiadają zbiorniki o pojemności około 40 porcji.

W bardzo wydajnych ekspresach jest możliwość zrobienia zsypu odpadków bezpośrednio do worka na śmieci umieszczonego bezpośrednio w szafce pod ekspresem. Takimi modelami są ekspresy:

  • Saeco Top HSC / Ri
  • Saeco Phedra Evo
  • Jura Giga X3 / X3c
  • Jura Giga X8 / X8c

5. Prosta obsługa i konserwacja niezawodność działania

W zasadzie wszystkie nowe ekspresy do kawy oferują nam automatyczne procesy odkamieniania i płukania. Dzięki temu ekspres przypomina nam cyklicznie o konieczności wykonania danego procesu, co zagwarantuje nam długą i niezawodną pracę urządzeń.

Natomiast ze względu na konstrukcje ekspresu możemy wyróżnić dwa rodzaje ekspresów: Z wyjmowaną jednostką zaparzającą takich jak Saeco, Nicona, Severin. Zaletą tego rozwiązania jest to że możemy ocenić wizualnie stan czystości i zużycia (np. uszczelki), moduł zaparzający myjemy w ciepłej bieżącej wodzie, osuszamy i wkładamy do ekspresu. Zazwyczaj ceny wymiany tego podzespołu są znacznie tańsze.

Natomiast ekspresy do kawy Jura mają zautomatyzowane procesy mycia. Ekspres po określonej ilości cyklów przypomina o konieczności wykonania mycia modułu za pomocą tabletek czyszczących. Nie możemy tu naocznie ocenić stanu czystości, lecz Jura gwarantuje to nam uzyskaniem przez swoje ekspresy certyfikatu higieny TUV. Cały proces mycia w ekspresie Jura jest zautomatyzowany i banalny do przeprowadzenia. 

6. Design oraz kultura pracy

Design oraz kultura pracy

Jeśli jesteśmy bardziej wymagającymi klientami lub szukamy ekspresu do prestiżowego miejsca, na pewno zwrócimy uwagę na sam wygląd ekspresu oraz jego pracę. Szwajcarski producent ekspresów Jura duży nacisk kładzie na jego jakość wykonania. Zostaje to docenione licznymi nagrodami :  iF Design AWARDS w 2017 roku wyróżnione tą prestiżową nagrodą zostały modele ekspresów Jura: Z6 oraz J6

Natomiast w konkursie  Red Dot Design Award doceniony został model Jura E8, a w konkursie  GOOD DESIGN AWARD model Jura F8.

Nowoczesne ekspresy do kawy  Jura, mają opracowane również technologie wpływające na „kulturę pracy” .

Młynek - Kąty cięcia w stożku mielącym młynka AromaG3 zostały zoptymalizowane. Dzięki temu inżynierom firmy JURA udało się znacznie zwiększyć jego wydajność. W wyniku tego można teraz uzyskać doskonały aromat w całej jego naturalnej pełni przy o połowę krótszym czasie mielenia.

Spienianie - Innowacyjne dysze firmy JURA do pianki mlecznej wykorzystują rewolucyjną technologię delikatnej pianki do przygotowania aksamitnej pianki, sam proces spieniania jest również o wiele cichszy niż w ekspresach tej samej wydajności innych marek takich jak Saeco, Delongi, Siemens.

Światowa nowość, Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej (P.E.P.®) optymalizuje czas ekstrakcji oferując krótkie specjały kawowe, takie jak espresso i ristretto w standardzie najlepszych światowych kawiarni.

Dzięki zastosowaniu nowych technologi ekspresy do kawy Jura na pewno będą faworytem w takim miejscach jak: gabinet lub sekretariat prezesa, sala konferencyjna, wysokiej klasy salony fryzjerskie i kosmetyczne, salony Spa, salony samochodowe, ekskluzywne pensjonaty i domy wypoczynkowe.

Podsumowując

Jeśli szukamy niezawodnego ekspresu  w przystępnej cenie o wydajności do 100 kaw  dla kuchni biurowej rozsądnym wyborem będą modele Aulika włoskiej marki Saeco

Natomiast jeśli jesteśmy bardziej wymagający i możemy na ekspres wydać więcej, bezkompromisowym rozwiązaniem do biura będą ekspresy Jura z serii urządzeń biurowych czyli modele o oznaczeniach WE i Xs Xj

Jeśli potrzebujemy ekspresu o wydajności powyżej 150 kaw dziennie zwykły ekspres biurowy może nie wystarczyć, powinniśmy wybrać tz. SuperAutomat marki Carimali lub LaCimbali o tych urządzaniach w kolejnym artykule.

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się